18 November 2010

How much milk is too much?


You can never have too much!! I love feeding gallons and gallons of this wonder drink to my family. A minimum of 20 gallons a week goes into the little bodies in my house. We are so blessed to be able to get some of the best raw milk around and at a low cost of just 1.50 a gallon. (Another family we know here graciously gives away their extra milk so as not to have to dump it. I know these are blessings not to be taken for granted. We won't live here forever I'm sure and our milk is something we would really miss.) Go HERE to read on the many benefits of going raw.

Raw milk tonic

1 1/2 C. milk
1/4 C. cream
2 T. molasses (this too is really good for you)
2-4 egg yolks
Whirl together and enjoy warm or cold.~Nourishing Traditions

Homemade ice cream
smoothies-a great way to use the cream
Warm some milk up and add honey. It really does calm an overly active child.
Making butter is another benefit of raw cream. Using the deep yellowish cream from summer milking provides an extremely nourishing butter.
Egg nog is delicious too when you use half cream/half milk. And you don't have to wait until Christmas to enjoy it.
Add a few tablespoons of cream to your hot cereal. (and eggs if you have extra)
~~~~~~~~~~~
Buttermilk is another favorite. Mostly used in smoothies and for soaking my whole grains.
~~~~~~~~~~~
Whey is another benefit that comes from our milk. So easy to make. Go HERE for the benefits of using whey.

Whey

2 quarts raw milk
Place the milk in clean glass jar and allow it to stand at room temperature 1-4 days until it separates. Line a large strainer set over a bowl with a clean dish towel. Pour in the separated milk, cover and let stand at room temperature for several hours. The whey will run into the bowl and the milk solids will stay in the strainer. Tie up the towel with the milk solids inside, being careful not to squeeze. Tie this little sack to a spoon placed across the top of a container so that more whey can drip out. When the bad stops dripping, the cheese is ready. Store whey in a jar and cream cheese in a covered glass container.~Nourishing Traditions
~~~~~~~~~~~~~
Kefir is another favorite. HERE is the recipe for it and some health benefits.
How about you? Have any favorite ways of using milk you'd like to share?

11 comments:

Jenny said...

Hi, I'm new here, so forgive me if this is common knowledge, but, where do you buy milk for $1.50/gal.?

Mountain Home Quilts said...

You get raw milk for $1.5/gallon??!!! WOW! We used to be able to get it here for $3.50 per gallon until the local dairy stopped selling it. When we don't get it from a friend when her cow is really in milk we have to pay $17/gal. That includes the shipping cost though since we have to get it from a dairy that's about 11 hours south of us. At that point we can only feed it to our children since we can't afford to buy it for everyone. We go through about 5 gallons of milk a week for 2 adults, 1 teenager and 3 little ones uner 3. Thankfully we have another local dairy that at least sells it non-homoginized that my husband and I drink. You can't beat raw though. A jersey cow is certainly in our future!
I think you covered my favorite ways to use raw milk. Buttermilk is by far the best for biscuits, pancakes, waffles, fruit shakes, you name it!
How long has your family been drinking raw milk?

mommyx12 said...

We have been drinking it for nearly 30 years. On and off. Mostly on. But definitely only raw for the last 11 years since we met our friends. Never had a problem either. I've raised many kids on this and continue to do so.

Mrs. Stam said...

I read this post and I drooling over it, for the last almost 6 months I had to cut dairy from my diet, for some reason our nursing baby have allergies to it and eggs, I try raw goat milk and she still reacts (Doctors thinks it a protein intolerance of some sorts I also have cut red meat but chicken and fish seams to be Ok)

In a way I can't wait for her to wean but in another way she needs to nurse as long as she can for her little body to get use to protein (that is what we pray for)

Anonymous said...

Those are huge blessings. I would love to be able to have raw milk again. I was brought up on it too and I love it. Around my parts though the milk to buy raw cost over 5.00 a gallon. There is no way I can do that.

diane

dggp said...

Lucky you! We drink raw too but we pay 4.25 a gallon. Not too bad but not as good a deal as you have. What a blessing.

Cinnamon said...

I have not been able to find raw milk near us. Maybe all the nice people are up your way :-) That price is amazing!!! Praising the Lord with you~

~Cinnamon

momoflots said...

Oh I am a little envious!!!! I don't have a source for raw milk here. Everyone seems very afraid of it (or the government who regulates it!!) There was a dairy about 5 hours and a ferry ride away from here who sold raw milk and unforunately someone got ill (first time in the history of the dairy and it's an OLD one - and who knows if it was really from the milk?) and the government was ALL over it!!! I did have one summer where I could buy raw goats milk if I told my friend it was for my pets - since the kids didn't like it I made cheese - boy was that ever yummy!!!! We are fortunate that dairy farmers in Washington State have all agreed to not use hormones in their milk production - but I still always read the labels to make sure!!! I know I will think of your lovely glass milk jars when I load my fridge will those plastic milk jugs we have :0)!!!

Blessings,
Christine

Sonja said...

We buy it for $4-$5 a gallon here depending if we go to a neighbor or a local organic farm. Our family of 6 goes through 3-4 gallons a week, depending what's on the menu that week. I can't beat the taste, and love looking at my pretty white jars in the fridge.

knittykneighbour said...

Thanks for this post and the recipes! I shared a link to this post on one of my blogs. =)
~Heidi

busymomof10 said...

Oh I am so jealous! Don't have a source for raw milk since I moved. :( Buying yucky pasteurized grocery store milk for now. :( What a Fabulous price you have! You are truly blessed!!!!

Followers